גיל המעבר

גיל המעבר או מנופאוזה (מנו=חודשי, פאוזה=הפסקה), היא תקופה של שינויים אצל נשים.
הגיל הממוצע הוא 51. ישנם מצבים חריגים של מנופאוזה מוקדמת המגיעה בשנות ה-30.
מנופאוזה הינה תהליך ביולוגי טבעי ולא מחלה. יחד עם זאת תופעות גיל המעבר יכולות להיות לא נעימות ולשבש את אורח החיים של האישה.
חשבי על החלק החיובי שבזה. את לא צריכה להיות מוטרדת יותר מכניסה להריון או מהמחזור החודשי!

תקופת המנופאוזה מורכבת משלושה שלבים:
1. פרה מנופאוזה - נמשכת 2-10 שנים ומסמנת, שעוד מעט תגיע המנופאוזה.
2. מנופאוזה - שנה אחת ללא ווסת.
3. פוסט מנופאוזה - תקופה המתחילה כשנה אחרי הווסת האחרונה
קיימת גם מנופאוזה יאטרוגנית הנגרמת עקב כריתת שתי השחלות בצורה כירורגית או שימוש בתרופות כמו תרופות כימותרפיות.חלק קטן מהנשים יכולות לעבור את התקופה הזו ללא תופעות לוואי כלל. הן רק ישימו לב, שהמחזור החודשי אינו מופיע יותר. רוב הנשים יחוו סימפטומים כאלו ו/או אחרים.

הסימפטומים הנפוצים הם שינויים במחזור החודשי, גלי חום, חוסר שינה, 

חוסר חשק מיני, יובש בנרתיק, חרדות, עצבנות, שינויים במצב הרוח, בעיות במערכת עיכול, עלייה במשקל, כאבי מפרקים, כאבי שרירים, יובש בעור, נשירת שיער, קשיי זיכרון ועוד.
בנוסף עם הפסקת הווסת, עקב ירידה בהורמוני מין הנשיים, עולה הסיכון של האישה לחלות במחלות כמו אוסטיאופורוזיס, עליה של כולסטרול בדם, יתר לחץ דם, היפותיירואידיזם, ועוד.את פשוט צריכה להיות מודעת לכך שאת בתקופת המנופאוזה ולטפל בסימפטומים.
ישנה התלבטות בין שתי שיטות טיפול  עיקריות, טיפול הורמונאלי חלופי (HRT) מול טיפול טבעי.טיפול הורמונאלי חלופי:

טיפול הורמונאלי חלופי מעלים מיד את רוב התסמינים ולכן הוא יעיל בטווח הקצר. בטיפול הזה טמונים סיכונים שונים. הוא עלול להגביר את הסיכון לתחלואה ותמותה מסרטן השד וסיכון לקרישות יתר, אירועי לב, שבץ ועוד.

רופא מטפל יחליט ביחד עם המטופלת האם לתת לה HRT בהתאם להערכת יחס תועלת/סיכון.טיפול טבעי:
הטיפול הטבעי הוא טיפול משולב, הכולל אורח חיים בריא עם דגשים להשקטת תסמיני גיל המעבר, צמחי מרפא ותוספים.
לצמחי מרפא ישנה השפעה חזקה מאוד על תסמיני גיל המעבר גם בפן הנפשי וגם בפן הפיזי. צמחי מרפא יכולים להעלים תסמינים רבים של גיל המעבר. הפעילות פה היא מצד אחד עדינה ומצד שני עמוקה מאוד. הפעילות שלהם לא מיידית כמו של הורמונים. את השינוי מרגישים אחרי שבועיים שלושה של טיפולים אבל ההשפעה היא נהדרת, ואם מתאימים את פורמולת צמחי מרפא נכון למטופלת, אז גם אין לצמחי מרפא תופעות לוואי כלל.

לא משנה באיזו דרך תבחרי. העיקר שתדעי שיש מה לעשות ואין צורך לסבול!